ČeskyEnglish
slideshow_01.jpg 130420_manevry_fiw_zumberk_5.jpg 463.jpg manevry-2012-zumberk079.jpg Terezin.jpg St.-Kolin-2012.-1.jpg DSC_0907.jpg

Manévry 20. - 22. duben 2012

   Letos jsme s tématem manévrů navázali na minulý rok, kdy tábor představoval kanadskou osadu ze které jsou podnikány útoky na hlídky kolem britských táborů před Quebeckem. Britové vyslali trestnou výpravu, která osadu obsadila.                                                                                                                                                            V pátek se tedy Britové shromáždili v kempu (Kanadské osadě) a  Francouzi s indiány o pár kilometrů dál. Brzy odpoledne se Rogers Rangers vydali na průzkum do lokality, kde jsme předpokládali přítomnost nepřítele. Kolem šesté jsme shromáždili přítomné Kanaďany, velitel Independent Company jim přečetl slib loajality Jiřímu II. a všichni ho museli podepsat.

   Letos jsme s tématem manévrů navázali na minulý rok, kdy tábor představoval kanadskou osadu ze které jsou podnikány útoky na hlídky kolem britských táborů před Quebeckem. Britové vyslali trestnou výpravu, která osadu obsadila.

   V pátek se tedy Britové shromáždili v kempu (Kanadské osadě) a  Francouzi s indiány o pár kilometrů dál. Brzy odpoledne se Rogers Rangers vydali na průzkum do lokality, kde jsme předpokládali přítomnost nepřítele. Kolem šesté jsme shromáždili přítomné Kanaďany, velitel Independent Company jim přečetl slib loajality Jiřímu II. a všichni ho museli podepsat. Hned po té jsme rozmístnili hlídky kolem osady. A neuplynula hodina a jedna z hlídek zadržela ozbrojeného Kanaďana, který opustil osadu. Byl spoután řetězem, zavřen ve skladišti a za soumraku, za přítomnosti všech osadníků, byl exemplárně oběšen. Jednalo se samozřejmě o figurínu. Po setmění se hlídky stáhli z lesa do osady a v jedenáct hodin začalo pršet.

    Za svítání, v pět hodin, byl budíček, ale stále pršelo. Přestalo až po šesté a tak jsme zase rozmístnili hlídky okolo osady. Před osmou se vrátili Rogers Rangers s tím, že na nepřítele nenarazili. Na poradě důstojníků jsme dohodli následující postup. independent Company a polovina newhampshirského, jakožto nejpočetnější jednotky, zůstanou v osadě a budou držet hlídky. Ostatní jednotky, Rogers Rangers, 77th Highlanders a druhá polovina newhampshirského systematicky prohledají okolí tábora a pravý břeh potoka a sejdou se u brodu. Tak se i stalo a na nepřítele jsme nenarazili. Za potokem jsme se opět rozdělili k prozkoumání prostoru mezi potokem a silnicí. Na severním konci úseku jsme se potkali se 77th a zamířili přes potok zpět do osady. Tam se měli obě poloviny jednotky vystřídat a znovu vyrazit na průzkum prostoru po silnici. 77th a Rogers Rangers se ještě setkali u silnice a měli pokračovat v systematickém průzkumu za silnicí. Mezi tím byla ale rangery zpozorována hlídka kanadské milice a tak obě jednotky pokračovali v důkladném průzkumu mezi potokem a silnicí.

   Chvíli po tom, co jsme se vrátili do osady, se objevila kanadská milice. Zaujali jsme postavení na okraji lesa, aby jsme mohli reagovat na případný útok z druhé strany a drželi nepřítele palbou v uctivé vzdálenosti. Už to vypadalo že se nepřítel stahuje a v ten moment jim do zad vpadli Rogers Rangers a rozprášili je.  Několik kanadských milicionářů už před tím obešla částečně osadu aby nás mohli ostřelovat z boku, ale byli zpozorováni, obklíčeni, pobiti a několik se vzdalo. Vrátil se i 77th Highlanders a Rogers Rangers začali zajišťovat nejbližší okolí osady. Už to vypadalo, že se situace uklidnila, když vtom z druhé strany zaútočili indiáni. Hlídka 77th byla rychle vytlačena z lesa a museli nastoupit všichni volní muži, aby je zahnali.

   Nastal opět klid. Už jsme věděli kolik asi má nepřítel mužů, ale i když jsme měli početní převahu, mohl nám způsobit vážné ztráty. Nepřítel se ukázal zase na jiné straně osady. Hlídka 77th zahájila boj a oznámila, že to vypadá na plnou sílu nepřítele. Znovu proti nim nastoupili všichni volní muži a zatlačily jsme protivníka do hustého mlází, kde byl boj značně obtížný a nepřehledný. V okamžiku, kdy se Francouzi s indiány pokusili prorazit, na mě opět zaútočili Rangers a všichni zbylí byli pobiti. Po návratu do osady jsme shromáždili pět zajatců, jeden byl propuštěn aby podal zprávu o tom, jak bude naloženo se členy takovýchto partizánských skupin a ostatní byli zastřeleni.

  Tím bojové akce manévrů skončili. Na britské straně se jich účastnilo 31 mužů, na francouzské 20 a v kempu bylo 8 tábořících Kanaďanů. Tradičně se manévrů účastnili přátelé z Německa a tentokrát i z Polska.

 

Pár fotek je v galerii, mnoho dalších na těchto odkazech:

http://alchy105.rajce.idnes.cz/Zumberk_2012/

http://scyll.rajce.idnes.cz/2012_Manevry#

http://mysakk.rajce.idnes.cz/manevry_2012/#

http://scots.rajce.idnes.cz/2012-FIW#

 https://picasaweb.google.com/feldfebel.krzysztof/Zumberk2012#

https://picasaweb.google.com/114198591846004762637/ManewryFrancuskoIndianskieZumberkUPardubic